пациенти

Пронајдени се 269 резултати на тема „пациенти“
Македонија

ОЈО ќе бара тројца онколошки пациенти кои ќе имаат целосен увид во постапката за скандалот со Онкологија

Имајќи го предвид фактот дека со предметот кој се води во врска со Клиниката за онкологија се испитува евентуална повреда на највисокото...
Вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера се сретна со претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза, а Владата се уште нема набавено лек за сите пациенти

Денес имавме работен состанок со претставници на Асоцијација за цистична фиброза на кој детално не запознаа со нивните проблеми. Од...
Вести

Вклучени и пациенти од Македонија: Ковид-19 поврзан со зголемена опасност од подоцнежна гастроинтестинални болести

Ковид-19 е поврзан со зголемена опасност од развој на подоцнежни гастроинтестинални нарушувања, вклучително и синдром на нервозно дебело...
Вести

Влегоа во празна и разрушена болница, но на одделот за интензивна нега ги дочекало шок: Пациентите оставени сами на себе, нивните крици се морничави! (ВИДЕО)

Буквално потресно и морничаво видео доаѓа од Турција и најпогоденото место од разорниот земјотрес кој во понеделникот буквално...
Вести

Пациентите со цистична фиброза утре ќе запалат свеќа пред Влада за збогум со Благојче Илијевски, нивниот соборец кој почина

Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек – реагираше вечерва...
Вести

За 32 проценти зголемен бројот на хоспитализирани од коронавирус, директорката на Инфективна порачува да бидеме одговорни

Состојбата со коронавирусот во земјава остава впечаток дека работите се мирни. Во моментов, во регионот состојбата со КОВИД-19 е стабилна,...
Вести

МЗ: Сите пациенти со цистична фиброза на возраст до 18 години ќе се лекуваат на УК за детски болести – пациентите со наполнети 18 години на УК за пулмологија и алергологија

Согласно препораката од Националната комисија за ретки болести, почнувајќи од 1 октомври сите пациенти со цистична фиброза на возраст...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорноста на Власта на СДСМ и ДУИ чини човечки животи, ги остави без терапија пациентите со карцином

Владата на СДСМ и ДУИ има 100 милиони евра за непродуктивни трошоци, а нема пари за терапија за пециентите со карцином, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Да требаше да се распише тендер за во РЕК веќе 100 пати ќе беше направено, но кога се во прашање лекови за пациенти од карцином се чека со месеци

Да требаше да се распише тендер за во РЕК веќе 100 пати ќе беше направено, но кога се во прашање лекови за пациенти од карцином се чека...
Вести

Пациентите со механичка подршка на срце излажани: Заев и Филипче им ветиле дека од 1 јануари нема да плаќаат партиципација за лекување – сè уште чекаат

Пациентите со механичка поддршка на срце повторно бараат од Министерството за здравство ослободување од партиципација за лекарските...