празник

Пронајдени се 556 резултати на тема „празник“
Живот и стил

ДЕНЕСКА СЕ ПРАЗНУВА СВЕТИ ЛУКА – една работа до крајот на денот никако не смеете да ја правите, а еве каква ќе биде зимата според народното верување

Денес е Св. апостол и евангелист Лука. Покрај дванаесетте, постоеја и други 70 апостоли. Во редот на тие 70 беше и свети Лука. Роден е во...
Вести

ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА УШТЕ 3 НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ, ВО ОКТОМВРИ ДУРИ 2 – испланирајте си го споениот викенд, ни доаѓа наскоро!

Денес започна месец октомври, а во него и два неработни денови. Едниот ни доаѓа на 11 октомври, додека другиот е споен викенд кога ќе одмараме...
Живот и стил

ДЕНЕС ЗАПОЧНЕТЕ СО ОВАА РАБОТА – Св. Никита ќе ви помогне и ќе биде со вас, особено посетете го чудотворниот камен кој лекува и исполнува желби!

Денеска е Св. маченик Никита. Свети Никита по потекло беше Гот. Во негово време готскиот кнез Атанарик започна гонење на христијаните...
Вести

ЗА МНОГУ БРЗО НИ ДОАЃА УШТЕ ЕДЕН СПОЕН ВИКЕНД – до крајот на годината уште неколку пати ќе одмараме по три дена, испланирајте си ги со време!

Денеска привршува и последниот верски празник за верниците од христијанска вероисповед, а потоа следува и уште еден неработен ден,...
Живот и стил

НИ ДОАЃА ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДОВО: Ова овошје не заборавајте да го пробате штом станете, а една работа никако не треба да ја правите!

Православна црква и нејзините верници во сабота на 19 август го слават празникот посветен на Преображение Господово. На Преображението,...
Живот и стил

НИ ДОАЃА ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДОВО: Ова овошје не заборавајте да го пробате штом станете, а една работа никако не треба да ја правите!

Православна црква и нејзините верници во сабота на 19 август го слават празникот посветен на Преображение Господово. На Преображението,...
Живот и стил

Утре е Св. Пантелејмон, заштитник на медицината – еве зошто на тој ден треба да започнете бизнис и да тргнете на пат

Свети Пантелејмон се родил во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка христијанка, Евула. Во младоста ја изучи лекарската...
Живот и стил

ДЕН НА МНОГУ ЧУДA, ОЗДРАВУВААТ И БОЛНИТЕ: Се слави Св. Петка, овие работи никако не смеат да ги направат жените

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 јули, се празнува летна Света Петка Параскева. Култот кон света Петка кај...
Живот и стил

ДЕНЕСКА СЕ СЛАВИ МАЈКАТА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – во овој манастир преспиваат жените кои не можат да имаат деца, особено лековитата вода има посебна моќ!

Иако нејзиниот главен празник е на 9 септември, православната црква денес го празнува успението на Света Ана, мајката на Пресвета Богородица...