задушница

Пронајдени се 83 резултати на тема „задушница“
Вести

Утре и задутре е Задушница: Овој грев го прават сите, но немојте и вие – особено една работа мора да направите доколку не отидете на гробишта

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест...
Живот и стил

Во недела е големиот празник Духовден, различно од Задушница- овие работи никако не смеете да ги направите

Црковниот празник посветен на слегувањето на Светиот Дух на апостолите, кој се празнува 50 дена по Велигден е еден од најголемите празници...
Живот и стил

ОВА ТРЕБАШЕ ДА ГО НАПРАВИТЕ ШТОМ СЕ ВРАТИВТЕ ОД ГРОБИШТА ДЕНЕС – еве зошто е важен овој обичај кој трае со децении

Денеска православните верници ја одбележуваат Задушница и тоа една недела пред Прочка и пред почетокот на Велигденските постови. На...
Живот и стил

Во сабота е задушница, секогаш е една недела пред овој голем празник – голем грев е ако го направите ова на гробот

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на оние кои не напуштиле. Црквата пропишала посебни...
Вести

КАКО НА ФИЛМ НА ЗАДУШНИЦА ВО ШТИП – куче рипнало на гробот и ја изело храната, а кога влегле во колата следувало 40 минутно заложништво (ВИДЕО)

„Огромно куче скитник викендов од гробот ја изело храната наменета за раздавање и тоа во присуство на ожалостеното семејство“, вака...