недела, 5. ноември 2023. Вести денес: 0
home Технологија

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите луѓе без работа

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите луѓе без работа

Вештачката интелигенција (ВИ) може да ги остави без работа сите луѓе, изјави претприемачот и најбогатиот човек на светот Илон Маск на настан во официјалното седиште на британската Влада, Ланкастер Хаус, во Лондон.

„Тешко е да се каже точно кога, но ќе дојде момент кога работата нема да биде потребна. Можете да работите поради лично задоволство, но вештачката интелигенција ќе биде во состојба да направи сè. Не знам дали луѓето се чувствуваат добро или лошо поради тоа“, рече Маск, пренесува Си-Ен-Би-Си.

Маск ја спореди вештачката интелигенција со дух од шише што ја исполнува секоја желба без ограничувања. (МИА)