недела, 26. ноември 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

Кажете им збогум на брчките

Кажете им збогум на брчките

Секоја жена сака вечно да остане млада и да ја спречи појавата на брчки. Но, што ако постои начин навистина да го спречите тоа? Тајната за да успеете во тоа се крие во аспиринот. Верувале или не, покрај својата корист во медицината, аспиринот помага да ја негувата вашата кожа на лицето. Еве три начини како да го направите тоа.

Маска од Аспирин

Состојки

3 таблети аспирин

3 лажици лимонов сок

Начин на подготовка

Растворете го аспиринот во лимоновиот сок и мешајте за да добиете паста. Лицето убаво измијте го, па ставете ја пастата и оставете да отстои 10 минути. Откако ќе поминат 10 минути, убаво извадете ја маската со големо количество на вода.

Маска од аспирин и лимон

Состојки

3 таблети аспирин

3 лажици лимонов сок

Начин на подготовка

Растворете го аспиринот во лимоновиот сок и мешајте за да добиете паста. Лицето убаво измијте го, па ставете ја пастата и оставете да отстои 10 минути. Откако ќе поминат 10 минути, убаво извадете ја маската со големо количество на вода.

Маска од јогурт, мед и аспирин

Состојки

5 таблети аспирин

1 лажица јогурт

пола лажица мед

Начин на подготовка

Убаво издробете ги таблети аспирин и потоа измешајте ги со другите состојки. За повеќе ефект да има маската, првин ставете на лицето крпа натопена со топла вода за да се отворат порите. Откако ќе го напривте тоа, исушете го лицето и ставете ја маската. Оставете да отстои 30 минути и потоа извадете ја маската со млака вода.