среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

Нека не ве загрижат, но добро е да знаете: Неколку факти за бебињата родени во есен

Нека не ве загрижат, но добро е да знаете: Неколку факти за бебињата родени во есен

Есен е омилено годишно време на многу мајки, бидејќи на ред доаѓаат широки џемпери и јакни, а трудниците ќе доживеат олеснување по големите летни горештини. Ако на есен очекувате бебе, еве што треба да знаете.

Есенските бебиња во просек имаат помала родилна тежина

Научно е докажано дека бебињата зачнати во јануари и февруари имаат помала родилна тежина.

Бебињата во октомври веројатно ќе бидат предвремено родени

Ова е само статистика, но може да се поврзе и со летниот период на бременост, кога мајките се повеќе активни.

Есенските бебиња се поспортски типови

Бебињата родени во есен имаат поголем ризик да заболат од астма

Бидејќи овие бебиња се родени на есен, имаат 3-4 месеци да „фатат“ грип или настинка што им го зголемува ризикот од астма.