петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

Препознајте го МАНИПУЛАТОРОТ: ОВИЕ извинувања се лажни, не им верувајте!

Препознајте го МАНИПУЛАТОРОТ: ОВИЕ извинувања се лажни, не им верувајте!

Тој вели едно, а тоа значи нешто сосема друго.

Не е лесно веднаш да препознаете манипулатор, бидејќи секогаш имајте на ум дека тој внимателно се подготвува и ги користи сите можни тактики за да ве држи под негова контрола.

Лажењето е друго име за него, а по некое време ќе забележите дека партнерот често ви се извинува, но во пракса ништо не се менува во неговото однесување.

Затоа, многу е важно да ја разберете природата на лажните извинувања и како манипулаторот ги користи против вас.

Извинување каде што всушност вие сте виновни

Ова е сигурна тактика што ја користат многумина кои се склони кон манипулативно однесување за да ја прикријат својата вина. Извинувањето на вашиот сопруг е навистина само реченица во која ве обвинува за се. На пример, може да каже „Жал ми е што се чувствуваш така“ или „Жал ми е што ги повредив твоите чувства“. Ова извинување е манипулативно затоа што вината ја префрла на вас, наместо тој да ја преземе одговорноста за своите постапки.

„Не оставај ме“ вид на извинување

Ова е последниот адут во ракавот на личност која навистина не знае како правилно да се извини некому. Ако добивате ваков вид извинување од вашиот сопруг, тоа е доказ дека тој е некој кој има многу ниска самодоверба и не знае како да го живее животот без вас. Ќе ви каже „извини“ за нешто што ве навредило, за да ве убеди да останете со него, иако навистина не му е жал што нешто се случило.

Само да простите

Личноста која користи ваков тип на извинување ќе направи да се чувствувате виновни доколку не му простите. Всушност, тој ќе направи се само за да ја добие вашата прошка. Како таков, кога конечно ќе му простите, вашиот сопруг ќе продолжи да прави се што правел до сега, знаејќи дека може да манипулира со вас како што сака. Во овој тип на извинување ќе слушнете „Ќе направам се за тебе, само прости ми“, но овие молби не се искрени.

„Око за око„ извинување

Овој тип на извинување изгледа како детска игра, само што не е воопшто смешно. Ако го слушнете вашиот сопруг како вели „Ќе се извинам ако го направиш тоа и тоа“, треба да знаете дека ова е манипулативна акција и дека извинувањето нема да биде искрено. Оваа негова постапка е всушност компромис, те тера на компромиси таму каде што не би требало да има.

Мора да ми се извиниш и ти мене

Ова е веројатно најчестиот тип на извинување што го користат оние на кои им е тешко да преземат одговорност за своите постапки. Донекаде се подготвени да ги сносат последиците, но доколку некој друг се вклучи во целата приказна.

Ако вашиот сопруг ви каже дека ќе се извини ако го сторите истото, сметајте дека тој се обидува да ве натера да се чувствувате виновни таму каде што не треба да имате вина. Ако знаете дека сте во право и дека тој не бил фер, не се согласувајте со ваквите предлози.