среда, 27. март 2024. Вести денес: 0
home Вести

Еве за што е обвинет Боки 13

Еве за што е обвинет Боки 13

Уапсените Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец се осомничени дека зеле 1,5 милиони евра за преку јавен обвинител врз кој имале влијание да ја олеснат положбата на лице кое е под истрага. Двајцата се осомничени за кривичното дело Примање награда за противзаконито влијание, а Боки 13 е осомничен и за кривичното дело Перење пари.

Како што кажа обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска, првоосомничениот го искористил своето влијание кај јавен обвинител и зел 1,5 милиони евра од лице под истрага за да му ја олесни положбата. Второосомничениот овозможувал средби со лицето под истрага, кое во оваа истрага е сведок. При овие средби, кажа Рускоска, биле побарани 8 милиони евра од сведокот за да се запре кривичната постапка против него, но откако добиле 1,5 милиони евра, тие се посомневале во доверливоста на сведокот и престанале со средбите.

За првоосомничениот се води истрага и за перење пари, објасни Рускоска, затоа што претходно примените пари од сведокот ги пуштил во оптек како легално стекнати пари и купувал облека и плаќал одмори иако тоа ги надминува неговите приходи.

За двајцата до судија за претходна постапка е поднесено барање за определување мерка притвор.

Јавниот обвинител Љубомир Јовески кажа дека предистрага била почната во мај годинава по кривична пријава и по досега прибрани докази отвориле истрага против двете лица. Во моментов, вели Јовески, надлежните преземаат дејствија за прибирање докази и обезбедување присуство, а охрабри ако има и други лица подложени на вакви дејствија да пријават во обвинителството. Засега под истрага не е јавниот обвинител, само двете лица.

Извор: sdk.mk

Најнови вести