петок, 19. јануари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Филипче: Нема да се тестираат лицата кои биле надвор од Скопје овој викенд

Филипче: Нема да се тестираат лицата кои биле надвор од Скопје овој викенд

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција наведе дека нема да се тестираат оние граѓани кои заминале викендов во некои од туристичките места, доколку не постојат индикатори за тоа и додаде дека мерките за карантин не се дискриминтароски, туку се носени врз основа на проценка на ризик од епидемиолошките анкети за тоа каде се движеле оние кои се дијагостицирани, а се астимптоматски носители.

Тој на прашањето околу тоа дали е коректна мерката да се воведе тридневен полициски час во Скопје, со оглед на тоа што повеќето граѓани го напуштиле градот и заминале во регони каде е воведен полициски час од 16:00 часот, нагласи дека каде и да се наоѓаат граѓаните мерките мора да се почитуваат за носење на заштитна опрема, држење растојание и негрупирање.

Најнови вести