вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Граѓани протестираат пред Собрание против донесување на законот за јазици

Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на медиумите.
ФОТО: Граѓани протестираат пред Собрание против донесување на законот за јазици

Пред Собранието на Република Македонија се уште трае протестот против донесувањето на законот за употреба на јазиците.

Протестот тече мирно и без инциденти.

Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на медиумите.

Улицата пред Собранието е затворена за сообраќај.

Во исто време во законодавниот дом се одржува 32. собраниска седница, на чиј дневен ред е третото читање на законот и над 35.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. (МИА)

 

Најнови вести