вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Малолетници донеле новороденче во полициска станица поради негрижа од родителите

Малолетници донеле новороденче во полициска станица поради негрижа од родителите

Две малолетни лица на возраст од 16 и 17 години завчера пред полноќ во Полициската станица Бит Пазар донеле новороденче родено на 4 март, кое не било пријавено во евиденциите на Матичната книга на родените.

Како што соопштија од МВР, лицата изјавиле дека бебето било запуштено и без грижа од родителите М.Ш. и К.Н.

– Од страна на полициски службеник бил извршен разговор со родителите, а новороденото бебе било предадено на социјален работник од Јавната установа-Меѓуопштински центар за социјална работа Скопје. По целосно расчистување и документирање на настанот, против родителите ќе биде поднесен соодветен поднесок, наведуваат од МВР.

Најнови вести