понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Одрони на патот Демир Хисар – Кичево, сообраќајот се одвива по една лента

Одрони на патот Демир Хисар – Кичево, сообраќајот се одвива по една лента

Поради одрони од поголеми карпи на регионалниот пат Демир Хисар – Кичево во близина на рибникот Белица, од утрово во 06:15 часот сообраќајот на овој патен правец се одвива само на една коловозна лента.

На останатите државни патишта сообраќајот се одвива непречено по влажни коловози, со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Најнови вести