сабота, 10. февруари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Последните патници слетаа на скопскиот аеродром- авионот полн со патници пристигна од земјата во која ситуацијата е алармантна

Последните патници слетаа на скопскиот аеродром- авионот полн со патници пристигна од земјата во која ситуацијата е алармантна

На аеродромот во Скопје, синоќа пристигна последниот лет.

Македонски државјани од Базел, Швајцарија, слетаа доцна вечерта.

Согласно одлуката на Владата, како мерка за заштита од ширење на коронавирусот, аеродромот се затвара.

Инаку швајцарската Влада воведе забрана за влез од најризичните држави на Европската унија, а забраната се однесува на граѓани и на држави што не се во Шенген зоната.

Според најновите бројки на швајцарските власти, досега во земјата се заразени 2.650 лица, од кои 19 лица починале од Ковид-19 и бројот веројатно ќе се зголеми во текот на следните недели.

Најнови вести