петок, 1. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Повредени 13 лица во сообраќајки вчера во Скопје

Повредени 13 лица во сообраќајки вчера во Скопје

Тринаесет лица биле полесно повредени во девет од вкупно 15 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест незгоди била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Шеснаесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца поминале на крстосница на црвено светло, двајца  не дале првенство на минување и двајца возачи за неправилно престигнување.

Од сообраќај биле исклучени седум возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и  четири возила со истечена важност на сообраќајната дозвола и едно технички неисправно возило. Санкционирани биле и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин. Затекнати биле 90 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило „пајак“ отстранети биле 75 возила.

Најнови вести