вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Приведени две лица кои повредија малолетник на Рекорд, третиот осомничен полицијата не може да го најде

Утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во моментот во СВР Скопје се преземаат мерки на документирање и целосно расчистување на случајот.
Приведени две лица кои повредија малолетник на Рекорд, третиот осомничен полицијата не може да го најде

Полицијата ги идентификува тројцата учесници во инцидентот кои на 1 март на автобуската постојка  Рекорд во центарот на Скопје му нанесоа  убодна рана на З.Т.(17) од Скопје.

Како што информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција, утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во моментот во СВР Скопје се преземаат мерки на документирање и целосно расчистување на случајот.

– Приведените лица во целост го признаваат ова дело и кон нив во текот на денот или во наредните денови ќе биде поднесена кривична пријава. Против третото лице СВР има распишано централен распис и по него се уште се трага, рече Велковски.

Двете приведени лица за настанот се среднокшколци во гимназијата „Цветан Димов“, а инцидентот се случил, како што рече Велковски, по вербална расправија при влегување и излегување од автобус број 57 за која истрагата треба да покаже за што била.

Велковски на новинарско прашање рече дека не станува за организиран настан како што сака да се прикаже во јавноста дека навивачката група „Шверцери“ стои позади овој инцидент. Утрово имале средба со претствници на клубот „Шкупи“ и „Шверцери“, кои негирале дека лицата се членови на нивната навивачка група.

Инаку, малолетникот е вон животна опасност. Во нападот што се случи на 1 март околу пладне на постојката Рекорд на малолентикот му беше нанесена убодна рана од остар предмет во пределот на стомакот.

Најнови вести