понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Пуштен за сообраќај патот Росоман – Прилеп

Пуштен за сообраќај патот Росоман – Прилеп

Регионалниот пат Росоман – Прилеп кај место викано „Трите ленти“ е отворен за сообраќај, соопшти АМСМ.

Претходно, поради голем одрон на патот, сообраќајот беше во прекин. Изведувачот на новиот пат работеше со механизација на расчистување на патот.

На теренот работеа екипите и механизацијата на компанијата „Синохидро“ за да се расчисти уништениот дел.

Како што објаснија претходно од ЈП за државни патишта поплавена е девијацијата на патот Градско – Прилеп во делот каде се изведуваат градежните работи кај Фаришката клисура каде „Синохидро“ изведува градежни работи на експресниот пат, односно каде се пробиваат тунелите.

Најнови вести