вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Работниците на „Веибо Груп“ останаа без 3 плати, Владата не превзема ништо

Работниците на „Веибо Груп“ останаа без 3 плати, Владата не превзема ништо

Работнците од кривопаланечката фабрика „Веибо Груп“ скоро месец дена протестираат и си ги бараат своите несиплатени 3 плати.

Власта предводена од СДСМ, која пред локалните избори им ветуваше на вработените решавање на нивниот статус, сега молчи и не го решава проблемот на вработените. Дополнително, како што пишуваат граѓаните на социјалните мрежи, за нивниот случај владее општ медиумски мрак. За нивниот проблем известуваат само неколку независни портали кои не се под капата на владејачката гранитура.

Во текот на изборите, не поминуваше ден кога тогашниот  кандидат, а сегашен градоначалник од СДСМ да не се појави низ погоните на фабриката и да им ветува на работниците, како што популарно тогаш велеа, „Живот“

Лично премиерот Зоран Заев од митинг во Крива Паланка рече:

-Ви ветувам време во кое што ќе се бориме за решавање на проблемот на секој поединец. Ви ветувам комплетна поддршка и на советот и на новиот градоначалник за гасификација на Крива Паланка, за стопанството, за училиштата, граадинките и болниците и другите јавни институции и за домовите во Крива Паланка, вети Заев.

Револт и гневот кај граѓаните ескалира и чести се коментарите на социјалните мрежи  каде вработените јавно сведочат за ситуацијата во која се наоѓаат.

Еден таков коментар е и твитот во продолжение.

Најнови вести