сабота, 18. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Синот на Грчев потврди: Ме вработија во ЕЛЕМ, ама земам пониска плата

Синот на Грчев потврди: Ме вработија во ЕЛЕМ, ама земам пониска плата

Димитар Грчев, син на архитектот и советник во министерството за култура Мирослав Грчев, на неговиот фејсбук профил ја потврди информацијата која вчера ја објави Лидер, дека тој, заедно со ќерката на Талат Џафери, Бесија Џафери се вработиле во ЕЛЕМ, пишува порталот „Лидер“.

-Да, работам за ЕЛЕМ. Благодарам на интересот, дефинитивно го немаше кога работев во фабрика во Штип.

П.С. Во Штип повеќе плаќаа. – пишува Грчев на неговиот фејсбук профил.

Во коментарите на неговата објава, младиот Грчев налета на жестоки реакции од граѓани и активисти на шарената револуција.

-Тоа во време на ВМРО го викавме непотизам, сега ваљда го викате ,,успеав да се снајдам“.Браво чим се радуваш на државна плата! – коментира една граѓанка.

Друга граѓанка се потсмева со неговата изјава дека претходно земал повисока плата.

– Фино од тебе што повисоката плата во Штип,ја отстапи на некој друг.До лани лаевте, сеа и сензитивни дури.Ај на здравје со нафтава, ама на екс. – му пишува граѓанката на младиот Грчев.

Во одговор до револтираните граѓани, Димитар Грчев објаснува дека ја напуштил претходната работа во октомври затоа што таму не му одговарало темпото на работа.

Според сознанијата на Лидер кои доаѓаат од ЕЛЕМ и АВРМ, Димитар Грчев е вработен на позицијата Инжинер за животна средина а Бесија Џафери во оваа државна компанија ќе работи како правник.

Најнови вести