понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Народот сплотен во одбрана на името, јазикот и идентитетот

ВИДЕО: Народот сплотен во одбрана на името, јазикот и идентитетот

На Плоштадот Македонија во Скопје започна протестот против промената на уставното име на Македонија.

Протестот е во организација на движењето „Нашето име е наше право“.

На протестот се изразува незадоволство од, како што пишува во најавата, политиките што ги загрозуваат националните интереси на македонскиот народ.

Движењето „Ние сме Македонија” започна во јануари со симболичен собир пред македонската амбасада во Вашингтон каде за првпат беше објавена декларација со која што се бара итен прекин на разговорите за името и поднесување резолуцијата во Генералното собрание на ОН за признавање на уставното име на Република Македонија.

Видеото го објави пратеникот Антонио Милошоски.

Најнови вести