понеделник, 15. јануари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Второ прскање против комарци во гевгелиско

Второ прскање против комарци во гевгелиско

На територијата на Општина Гевгелија вечер, од 20 часот до 2 часот по полноќ, ќе се изврши второто теренско прскање против возрасни комарци.

Во останатите девет општини на Југоисточниот плански регион, прскањето против комарци беше извршено на 22 и 23 јули, а само во Општина Гевгелија беше пролонгирано за денеска, од причина што фирмата концесионер немала доволно време во тие два дена комплетно да го заврши прскањето во сите 10 општини на југоистокот од земјата.

– По претходно извршените две ларвицидни прскања, во Општина Гевгелија вечерашново ќе биде второ тереистично третирање против возрасни комарци по што, според предвиденото, до крајот на годината ќе треба да се изврши само уште едно прскање против комарци, велат од општината.

Од Општина Гевгелија до пчеларите упатија апел да ги преземат сите мерки за заштита на пчелните семејства и да ги затворат пчелите во времето предвидено за прскање против комарците. (МИА)

Најнови вести