вторник, 12. март 2024. Вести денес: 0
home Познати

Сите сакаа да бидат како Силвана, а таа и се восхитуваше на оваа жена: Имаа многу заедничко, па дури и ТРАГИЧНА судбина

Сите сакаа да бидат како Силвана, а таа и се восхитуваше на оваа жена: Имаа многу заедничко, па дури и ТРАГИЧНА судбина

Силвана Арменулиќ или Зилха Барјактаревиќ, како што е крстена по раѓањето, на прв поглед беше маѓепсана од италијанска актерка. А колку тоа и се допадна говори фактот што си даде уметничко име – Силвана! А потоа, многу подоцна, бракот со Радмило Арменулиќ и го донесе презимето под кое засекогаш ќе ја паметиме.

Имено, жената која ја инспирираше пејачката беше Италијанката Силвана Мангано.

И Силвана Мангано почнала да настапува на 16 години. Сакајќи да избега од сиромаштијата, по детството обележано со Втората светска војна, Силвана Мангано работела како танчерка и модел, пред да победи на изборот за Мис на Рим во 1946 година.

Убавината ја однесе директно на филмското платно. Следната година таа се натпреварувала за национална убавина. Постигнала голем успех во реализацијата на „Горчлив ориз“, филмот на Џузепе де Сантис, по што преку ноќ стана сензација.

Популарноста што и ја донесе „Горчлив Рајс“ и овозможи да продолжи да глуми уште речиси четири децении. Мангано остана една од омилените филмски ѕвезди во Италија во 1950-тите, 1960-тите и 1970-тите години и еден од првите секс симболи на италијанската кинематографија.

Таа се здоби со репутација благодарение на низата значајни настапи во филмовите на Пазолини и Висконти. Има настапувано во „Ана“, „Неаполско злато“, „Мамбо“, „Теорема“, „Смрт во Венеција“ итн. Еден од нејзините последни филмови беше „Дина“ на Дејвид Линч.

Силвана беше во брак со продуцентот Дин де Лорентис со кој имаше син и три ќерки. Едната од нејзините ќерки, Вероника, е водителка на две емисии на „Фуд Шанел“, додека другата, Рафаела, заедно со нејзиниот татко го копродуцентираше филмот „Дина“.

Тешка трагедија доживеа и оваа Силвана

Имено, нејзиниот син Федерико загинал во 1981 година во авионска несреќа на Алјаска. Тагата не ја зближила со сопругот. Таа и Де Лорентис престанаа да живеат заедно во 1983 година, а пет години подоцна започнаа бракоразводна парница.

Во меѓувреме, Силвана се разболела и по операцијата паднала во кома и починала од рак на белите дробови во Мадрид во 1989 година. Таа имаше само 59 години.

Најнови вести