здравство

Пронајдени се 126 резултати на тема „здравство“
Вести

Патувајте во Истанбул бесплатно со Здравствен Информативен Центар „Медикал Караџи Турс“ и консултирајте се со врвни специјалисти во болница Мемориал!

Здравствениот информативен центар-ЗИЦ „Медикал Караџи Турс“ заедно со групацијата Меморијал болници со задоволство им даваат можност...
Вести

Министерот Меџити: Заедничките служби на Клинички центар ништо не работат, а сите 66 директори треба да се разрешат!

Приорите од првиот ден ми е спојување на клинички центар, што како пример и референтен центар ми е Словенија и Љубљана како клинички...
Вести

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Нема лекови за лицата со карцином, граѓаните ја губат довербата во здравствениот систем

До Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ постојано пристигнуваат информации за недостиг на лекови, а некои лекови воопшто и ги нема....
Вести

Независниот синдикат на здравствените работници бара покачување на платите, во спротивно најавува протести

Покачување на платата на здравствените работници за 30 проценти, нов колективен договор, бенефициран стаж на вработените во итна медицинска...
Вести

Доктор Николов ги открива стратешките грешки на владата во здравството: Долги листи за чекање на интервенции, намалена грижа за пациентите…

Прва стратешка грешка е одлуката да се прекине готов проект на Клинички центар и лажните ветувања дека ќе направат нов Клинички центар,...
Вести

Ристески: Оваа власт на Ковачевски го урна здравството, почина пациентка од сепса, лекари протестираат, токму затоа мора да има избори час поскоро!

Последен случај од здравството кој ја потресе јавноста е смртта на 52 годишна пациентка од Прилеп. Случајот според информациите е...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: За прв пат во независна Македонија крахира здравствениот систем, жртви се граѓаните и затоа Ковачевски мора да замине час поскоро

Владата предводена од Димитар Ковачевски и неговиот тим ќе остане запаметена по крах на здравствениот систем. Здравствениот систем...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Здравството го крахираа, здравствените работници ги оставија без плати затоа неспособниот Ковачевски и неговата екипа мора да заминат веднаш

Иако помина скоро недела дена од законскиот рок за исплата на плати здравствените работници се се уште без плати, велат во партиското...
Вести

Мицкоски за неисплатените плати во здравството: Уште еден шокантен случај на неспособност, а владата наместо да бара одговорност ги штити директорите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната посета на Општина Гевгелија ја коментираше и состојбата во...