понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Бездомник пронашол 10.000 долари и ги вратил на сопственичката: Не можел ни да замисли како ќе биде награден

Бездомник пронашол 10.000 долари и ги вратил на сопственичката: Не можел ни да замисли како ќе биде награден

Прекрасен гест доаѓа од местото Њу Хевен во сојузната држава Конектикат (САД). Бездомикот Елмер Алварез пронашол чек од 10.000 долари на улица.

Не размислувал ни секунда – веднаш ги вратил парите на сопственикот, односно сопственичката. Се утврдило дека чекот припаѓа на милионерката Роберта Хоски, трговец со земјиште.

Воодушевена од делото на Алварез, Хоски одлучила да го награди со исклучителни награди. Прво го повикала и го пофалила, пренесувајќи сè во живо на Фејсбук.

– Не знаеше кој е сопственик на чекот, не си ни свесен колку големо срце имаш, му рекла Хоски. Потоа му врачила потврда за доброто дело – целосна школска стипендија за училиштето Outreach Property Management, каде таа е директорка.

Му обезбедила и часови по англиски јазик, како и разговор за работа. На крај му открила дека го решила и неговото станбено прашање за наредните шест месеци и дека финансиски ќе му помага додека не застане на нозе.

Видно шокираниот Алварез рекол дека добрината на Роберта го инспирирала за создавање подобра иднина за себе и својата девојка.