вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Супер трикови за одржување на БЕЛИ ПАТИКИ: Само пребришете ги со ОВА и ќе бидат како нови

Супер трикови за одржување на БЕЛИ ПАТИКИ: Само пребришете ги со ОВА и ќе бидат како нови

Белите патики се најубави и најпрактични, одат со се и на секому изгледаат убаво, но тешки се кога е одржувањето во прашање.

Морате редовно да се грижите за нив и да ги чистите, а тоа е она што често не оддалечува од нив.

Научете неколку трикови за да ги задржите засекогаш бели.

1. Никогаш не ги ставајте во машина за перење

Белите патики не смеете да ги перете во машина за перење бидејќи може неповратно да се оштетат. А важно е дека не смеете да ги сушите во машината за сушење бидејќи така може да им се промени обликот.

2. Средства за чистење од кујната

Оцетот е совршен за отстранување на дамки од белите патики. Потопете крпа во оцет и нежно истријте ги патиките, ќе видите дека веднаш блескаат. Идеално решение е и сода бикарбоната во комбинација со вода и оцет. Направете паста од овие три состојки и исчистете ги белите патики со четка за заби.

3. Бел лак

Со ова можете брзо да ги отстраните гребаниците и малите дамки предизвикани од носење, не е идеално решение, но е ефикасно.

4. Шампон

Ова е совршено решение против мрсните дамки доколку случајно ви се појават. Земете стара четка за заби и со шампон истријте го местото каде што е мрсното место. Ќе видите дека вашите патики ќе го вратат стариот сјај.

Едно од важните правила доколку носите бели патики е никогаш да не ги оставате на сонце и да не користите силни избелувачи на гумениот ѓон, бидејќи тоа може да го оштети.