вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Трикови за ЧИСТЕЊЕ: Со овие техники вашите БЕЛИ ПАТИКИ секогаш ќе изгледаат како нови!

Трикови за ЧИСТЕЊЕ: Со овие техники вашите БЕЛИ ПАТИКИ секогаш ќе изгледаат како нови!

Овој период од годината не може да помине без уникатните бели патики

Ова се совети за чистење кои ќе ви помогнат секогаш да изгледаат како нови.

Совет број еден:

Многу е важно за кој модел на патики станува збор, па ако зборуваме за култните старки (Convers), тогаш сѐ што треба да направиме е да нанесеме малку сапун на четката за заби и кружни движења да триеме додека не исчезне нечистотијата.

Совет број два:

Растворете сода бикарбона во млака вода и тријте ја со кружни движења, а потоа оставете ја содата да отстои најмалку десет минути, а потоа исплакнете.

Совет број три:

Ако имате кожени патики, најдобро би било млекото за тело да го користите и со четка или крпа. Никогаш не користете грубо сунѓерче кога станува збор за овој тип на патики.

Колку и да се валкани патиките, избегнувајте да ги перете во машина за перење. Експертите велат дека ова е најголемата грешка што ја прават луѓето, бидејќи ѓонот лесно може да се откачи.

Совет број четири:

Направете паста за чистење од сода бикарбона, вода и оцет. Истурете во еднакви количини, но внимавајте да има доволно сода за да се згусне пастата. Користете стара четка за заби и исчистете со неа доколку е потребно. Кога ќе завршите, задолжително исплакнете со топла вода и оставете да се исуши.