петок, 24. ноември 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

ИСЧИСТЕТЕ ГО ВОЗДУХОТ ОД БАКТЕРИИ СО ПОМОШ НА ОВА РАСТЕНИЕ: Еден месец ќе дишете само свежина во вашиот дом

ИСЧИСТЕТЕ ГО ВОЗДУХОТ ОД БАКТЕРИИ СО ПОМОШ НА ОВА РАСТЕНИЕ: Еден месец ќе дишете само свежина во вашиот дом

Енергетското чистење на домот е источна практика на отстранување на негативноста од просторот за живеење, што вклучува, меѓу другото, палење на ароматични билки како жалфија и темјан. Информациите собрани во педесет земји на пет континенти и објавени во Журналот за етнофармакологија, открија дека овој метод може значително да го подобри квалитетот на воздухот.

Научен труд наречен „Медицински чадови“ тврди дека чадот што се создава со согорување на билки може да ја подобри функцијата на белите дробови, мозокот и кожата, но и да го прочисти воздухот.

– Спроведовме едночасовен третман со медицински чад што произлегува од комбинација на горење дрво и билки, и забележавме намалување на бактериите во воздухот за 94 проценти. Чистотата на воздухот се одржуваше до 24 часа по согорувањето во затворен простор, напишано е во студијата. Некои штетни бактерии не беа присутни во воздухот дури и по еден месец од третманот.

Експертите забележуваат дека квалитетот на воздухот се намалува секој ден, а во воздухот можат да се најдат 1.800 различни бактерии, од кои многу се опасни по здравјето. Вообичаените методи на стерилизација на просторот често вклучуваат хемикалии кои можат да направат повеќе штета отколку добро, па затоа има смисла да се најдат решенија во природата.

Предноста на природните лекови во гасовита форма, како што се палењето жалфија, темјан, смрека или сандалово дрво, обезбедува поефикасна апсорпција на организмот, како и пониски трошоци за производство.

Како да запалите жалфија дома?
Ќесичка чај со суви листови жалфија може да се купи во продавниците за здрава храна. Доволно е да запалите прстофат исушена жалфија над чинија, а кога ќе почне да чади, поминете низ целата куќа за адекватно да извршите енергетско чистење дома. Можете исто така да запалите исушен сноп подолги стебленца жалфија што сте ги набрале на море, на пример, во текот на летото.

Совет плус: Имајте на ум дека можете да го исчистите вашиот дом пред да запалите и да го исчистите просторот од класична нечистотија како прашина. Енергетското чистење обично се прави наутро и попладне со сите отворени прозорци во домот, а по него се препорачува да се истуширате.