четврток, 16. ноември 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

Оваа билка ја користиме како зачин, а добро е да знаеме колку е лековита

Оваа билка ја користиме како зачин, а добро е да знаеме колку е лековита

Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него.

Рузмаринот помага за превенција на рак на дојка, цревата и кожата, а ублажува и тегоби и болки.

Помага при грчеви во цревата и желудникот, а помага и за менструални болки.

Влијае за намалување на стресот, а исто така го поттикнува и растот на косата и го чува нејзиното здравје и сјај.