вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

Самохрана мајка на 4 деца послужила тројца мажи, кога отишла да им наплати, останала во шок и се расплакала од среќа

Додека во текот на својата смена во ресторанот се мислела што ќе прави, на една маса седнале тројца мажи, а еден ја прашал какви и се плановите за Божиќ.
Самохрана мајка на 4 деца послужила тројца мажи, кога отишла да им наплати, останала во шок и се расплакала од среќа

Самохраната мајка на четири деца, Триша Марфи, од американската сојузна држава Мејн едвај спојува крај со крај.

Покрај тоа што работи во старечки дом и полага испити како би станала професионална негувателка, дополнително е вработена како келнерка.

„Просечно работам 50 до 60 часа неделно и на курс поминувам уште 18 часа“, вели таа.

Еден викенд и бил посебно стресен бидејќи освен што не стигнала да оди на божиќен шопинг, и се расипал автомобилот и не знаела како ќе пронајде 735 долари за поправка.

Додека во текот на својата смена во ресторанот се мислела што ќе прави, на една маса седнале тројца мажи, а еден ја прашал какви и се плановите за Божиќ.

Им раскажала дека има четири деца кои се веселат за празниците. Кога дошло време за наплата, останала во шок.

Мажите и оставиле 500 долари бакшиш, што било дури 15 пати повеќе од износот на сметката.

-Прво мислев дека се работи за грешка, а потоа морав да се борам со солзите. Еден од нив само се насмевна и рече „Среќен Божиќ“, драга, раскажала Триша која целата приказна ја споделила на Фејсбук.

„Веќе можев тие пари да ги вложам за поправка на автомобилот, а со останатата заработувачка да купам подароци за децата. Ми го спасија Божиќ. Се уште има добри луѓе на овој свет, рекла Триша.