петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Детали за земјотресот кој се почувствува во овие два македонски града

Детали за земјотресот кој се почувствува во овие два македонски града

Земјотрес со јачина од 3,3 степени по Рихтер утринава бил почувствуван во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар.

Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот се случил во 10 часот и 24 минути, со епицентар кој се наоѓа 35 километри западно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Тетово – Гостивар.

Според досегашните податоци со кои располага Сеизмолошката опсерваторијата, земјотресот е почувствуван од населението во регионот Тетово и Гостивар.

Најнови вести