петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Регион

Земјотрес од 5,2 степени на грчкиот остров Евија, почувствуван и во Атина

Земјотрес од 5,2 степени на грчкиот остров Евија, почувствуван и во Атина

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер бил регистриран на грчкиот остров Евија кусо пред 8.30 часот утрово по локално време, согласно податоците од Геодинамичкиот центар на Националната опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина.

Епицентарот на земјотресот бил во централниот дел на Евија, а беше почувствуван и во Атина.

Засега нема информации за повредени или материјална штета. (МИА)