среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Ѓорчев во Лондон на форумот на ИДУ

Ѓорчев во Лондон на форумот на ИДУ

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Лондон учествува на форумот на ИДУ, најголемата глобална организација на десниот центар.

Владејачката конзервативна партија на Велика Британија е домаќин на собирот, со обраќање на министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли. ИДУ одбележува 40 години основањето од страна на Џорџ Буш постариот, Маргарет Тачер и Хелмут Кол.

На форумот во Лондон свои обраќања имаат поранешните премиери Борис Џонсон и Лиз Трас од Велика Британија, Стивен Харпер од Канада, Тони Абот, Џон Хауард и Скот Морисон од Австралија, Јанез Јанша од Словенија, екс претседателите на Украина и на Хрватска Петро Порошенко и Колинда Грабар Китаровиќ, како и екс државниот секретар на САД Мајкл Помпео.

Меѓународната демократска унија (ИДУ) е најголемата глобална организација на десниот центар, во која членуваат повеќе од 100 партии со сродна програма и принципи.

Најнови вести