понеделник, 25. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Иванов се сретна со Могерини

Иванов се сретна со Могерини
МИА

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска се сретна со Федерика Могерини, висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија.

Од Кабинетот на Иванов соопштија дека на средбата биле разменети мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на европска интеграција, како и за клучните предизвици со кои се соочуваат регионот и Европската унија.

Претседателот Иванов ја поздравил обновената препорака на Европската комисија за отворање на пристапни преговори со Република Македонија, истакнувајќи дека деблокирањето на интегративните процеси преку одредувањето на датум за почеток на пристапните преговори, позитивно ќе влијае врз реформските процеси и врз целата општествено-политичка состојба во земјава.

Двајцата соговорници констатирале дека доследното и заедничко придонесување во исполнувањето на реформските процеси, од страна на сите чинители во државата, ќе придонесе за европската иднина на Република Македонија.

Претседателот Иванов порачал дека позитивната препорака за отворање на пристапни преговори за Република Македонија и за Република Албанија, има охрабрувачко влијание за кредибилноста на ЕУ и перспективата на целиот регион.

Имајќи ја предвид позитивната реторика од страна на лидерите од земјите од регионот за напредокот на секоја од другите земји од Западен Балкан, Могерини истакнала дека за прв пат овој процес на проширување се фокусира на оригиналната идеја на Европската унија, а тоа е мирот.

На средбата претседателот Иванов и високиот претставник на Европската унија, Могерини, размениле мислења и во однос на тековните разговори за прашањето за разликата околу името.

Најнови вести