вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Министерот за надворешни работи на Украина во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Украина во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Украина, Павло Климкин, утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана на шефот на македоснката дипломатија Никола Димитров.

Во рамките на официјалната посета на Република Македонија, министерот Климкин ќе биде примен и од претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев и од вицепремиерот Бујар Османи.

Како што соопшти МНР, се очекува Димитров и Климкин да ги разгледаат можностите за натамошно унапредување на билатералните политички, економски и друг вид односи и соработка. Ќе бидат разменети и мислења од доменот на европските и евро-атланските аспирации и интеграци на двете земји, како и за други актуелни меѓународни прашања.

Министрите Димитров и Климкин ќе потпишат и Заедничка декларација меѓу министерството за надворешни работи на двете земји, како и Меморандум за заемна соработка меѓу Дипломатската академија во македонското МНР и Дипломатската академија „Генадиј Удовенко“ во Министерството за надворешни работи на Украина. По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на двајцата министри.

Најнови вести