недела, 24. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Министерството за здравство го осуди инцидентот во Општата болница Кочани

Министерството за здравство го осуди инцидентот во Општата болница Кочани

Министерство за здравство денеска преку соопштение изрази најостра осуда за инцидентот во Општата Болница Кочани и бара целосно расветлување на случајот.

– Сметаме дека насилството врз докторите и медицинскиот персонал не смее да се толерира со што превземаме мерки да се воведе дополнително обезбедување на сите нивоа на здравствена заштита. Со оглед на зачестеноста на појавите на вербални и физички напади на докторите, Министерството за здравство презема активности за дополнително обезбедување и воедно ги повикува сите здравствени установи да преземат активности за да се обезбеди соодветна заштита и нормални услови за работа, стои во реакцијата од Министерството за здравство.

Најнови вести