вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Обвинителство оформи предмет: Негувателка на децата им давала да пушат електронска цигара

Обвинителство оформи предмет: Негувателка на децата им давала да пушат електронска цигара

Основното јавно обвинителство Велес оформи предмет по допрен глас за да се проверат информациите дека негувателка во детската градинка „Димче Мирчев“ Велес им давала да пушат електронска цигара на децата од нејзината група.

Во насока на испитување на евентуални основи на сомнение за кривично дело на запуштање и малтретирање дете, надлежен јавен обвинител издаде наредби и насоки до МВР за преземање на дејствија кои вклучуваат да се извршат разговори со лица (вработени и родители) кои би можеле да имаат определени сознанија за настанот.

Се преземаат и други дејствија, а предметот е во фаза на предистрага.

Најнови вести