недела, 26. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Оливер Вархеји денес ќе оствари средба со таканаречените македонски Бугари

Оливер Вархеји денес ќе оствари средба со таканаречените македонски Бугари

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји денеска во Брисел ќе оствари средба со претставниците на таканаречените македонски Бугари, јави бугарската агенција БГНЕС.

Средбата се одржува на барање на таканаречените македонски Бугари поради, како што велат, „институционална омраза и системска дискриминација“ во Македонија, како и по инцидентот во Охрид со Христијан Прендиков, кој моментално е на лекување во Софија.

Таканаречените македонски Бугари ќе ги претставуваат Петар Колев, Георги Трендафилов и Љупчо Георгиевски.

Најнови вести