понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Османи контра СДСМ: Не е сега време на лицитација и популизам

Османи контра СДСМ: Не е сега време на лицитација и популизам

Не се согласуваме со ставот на СДСМ како прва мерка да биде намалување на платата на луѓето во јавната администрација на ниво на минимална плата, затоа што сметаме дека постојат други начини на штедење и кратење и сметам дека тоа треба да ни биде последна мерка, вели вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во гостување во отвпреното студиот на ТВ 24.

Во однос на предлогот на министерката за правда Рената Треноска Десковска, за укинување на финансирањето на политичките партии Османи смета дека сега не е време за лицитација и популистички предлози.

Не може никој да лицитира без да седне на маса и да координира со политичките партии, додава Османи.

Најнови вести