четврток, 23. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Протест на вработени во Царинска управа во петок- ова ќе биде првиот од протестите што ќе следат и во други институции

Протест на вработени во Царинска управа во петок- ова ќе биде првиот од протестите што ќе следат и во други институции

Предупредувачки протест на вработени во Царинска управа, најавија денеска од Синдикатот на УПОЗ. Протестот ќе се одржи во петок од 12 до 12:30 часот.

– Вработените во Царинска управа веќе со години наназад, иако имаат право согласно закон и колективен договор за исплата на триесет проценти на плата, тој додаток никако не го добиваат, појасни претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски на денешната прес-конференција.

Тој нагласи дека доколку се нема слух за барањето, протестите за предупредување ќе се радикализираат, се размислува и за затворање на гранични премини и најави дека ова ќе биде првиот од протестите што ќе следат и во други институции.

Најнови вести