четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Стоилковски пред седиштето на СДСМ: Ова е центарот на грозоморието во кое што е втурната Република Македонија

Стоилковски пред седиштето на СДСМ: Ова е центарот на грозоморието во кое што е втурната Република Македонија

Зад мене е центарот на грозоморието во кое што е втурната Република Македонија. Зад мене е центарот на акцијата за обезличувањето на Република Македонија, за етноцид врз македонскиот народ! Зад мене е дувлото на криминалот кој владее со државата, со буџетот, со улиците, со општините, истакна од пред седиштето на СДСМ, Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

-Тука е центарот од каде беше прифатено криминалното противзаконско потпишување на капитулацијата, мафијашкото изигрување на референдумот и акцијата како уценети и одметнати да изгласаат промена на Уставот. Ова е седиштето на оние кои што ги погазија правото, правдата, демократијата и државата. Тука се оние кои прифатија да ги води аболициран помилуван криминалец како Зоран Заев и да бидат негови и поданици на соседните интереси на штета на Македонците и на Република Македонија. Со колку концесии, тендери, лиценци, градежни плацеви, полиња со дрога, цели компании, фамилијата го зголеми капиталот? Колку тежеше пред Евро за Вицето, колку тежи сега? Колку киловати струја чини Уставот? Колку милиони вреди продажбата на националните и државните интереси за мафијашкиот клан? Зад мене е зградата на незаменливите додека не се избрише Република Македонија и се што останува и означува македонско, нејзината историја, традиција, култура, посебност, постоење и иднина. Зад мене е центарот на македонската капитулација, рече тој.

Стоилковски вели дека сето ова е спротивно на митот за државност со кој со лаги сакаат да го задржат во оваа зграда, но само како трофеј.

-Ниту им е до граѓаните, ниту до државата, ниту до интеграциите. Ниту некогаш им било! Со лидер кој што ги прифати сите уцени за да го продолжи својот век во беззаконие, заедно со за него незаменливата банда одродници. Единствено им е важно да го продолжат криминалното владеење со пљачкосување на државата и продажба на националните интереси.       Република Македонија победи на референдумот. Република Македонија ја отфрли капитулацијата. Договорот од Преспа нема никаков легитимитет. Уставните измени кои што произлегуваат од него немаат никаква важност! Насилството мора да запре, доколку се сака вистински да се тргне напред со вистински вредности, со почитување на човековите права и слободи, и почитување на демократијата преточена во Уставот и законите, правото и правдата. Се друго води кон бескрајна незапирлива поделба, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Најнови вести