вторник, 2. јануари 2024. Вести денес: 0
home Останати спортови

Епско финале: Ѓоковиќ се врати од „мртвите“ за петта титула на Вимблдон!

Епско финале: Ѓоковиќ се врати од „мртвите“ за петта титула на Вимблдон!

Новак Ѓоковиќ е победник на годинешниот гренслем-турнир Вимблдон, откако со 3-2 во сетови, односно 7-6, 1-6, 7-6, 4-6 и 13-12 успеа да слави против Роџер Федерер, за речиси пет часа игра.

Ѓоковиќ беше многу подобар на стартот на последниот сет, откако во четвриот гем не искористи три брејк топки, но на наредниот сервис на Федерер успеа да направи брејк за водство од 4-2.

Швајцарецот во следниот гем врати со брејки намали на 3-4, по што следуваше голема борба и неколку брејка на двете страни за израмнување на 12-12, а притоа Федерер пропушти две меч топки.

Во тај-брејкот подобар беше Србинот, кој со убедливи 7-3 ја освои петтата титула на Вимблдон.