вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Тајсон Фјури сигурно ќе боксува со Усик во декември

Тајсон Фјури сигурно ќе боксува со Усик во декември

Промоторот на украинскиот боксер Александар Усик изјави дека Британецот Тајсон Фјури „не може да побегне“ од борбата за неприкосновената титула светски шампион, која беше договорена за 23 декември годинава.

Фјури пред неколку дена во Ријад со одлука на судиите го победи поранешниот УФЦ шампион Френсис Нгану и избегна изненадувачки пораз откако беше соборен во третата рунда. Борбата се одржа според боксерските правила во 10 рунди.

Двајца судии постигнаа две кола во корист на Фјури, 96-93 и 95-94, а еден судија во корист на Нгану – 95:94.

Фјури изјави дека борбата била потешка отколку што очекувал, односно дека „не било во сценариото“.

Тој се здоби со повреда на окото и расекотина на главата, па се шпекулира дека борбата против Усик може да биде одложена за следната година.Сепак, промоторот на Усик, Алекс Красјук, рече дека мечот ќе се одржи како што е договорено.

„Сите, вклучувајќи го и Усик, не му дадоа многу шанса на Нгану. Но, човекот го шокираше светот. Фјури го потцени својот противник. Ароганцијата, недостатокот на дисциплина и жедта за пари доведоа до овие околности. Но, ние имаме потпишан 23 декември и Фјури не може бегство од тоа“, рекол Красјук, пренесе „Скај“.

Фјури е шампион во тешка категорија во верзијата ВБЦ, а Усик ги држи другите три појаси – ВБО, ВБА и ИБФ.

Промоторот Френк Ворен рече дека борбата најверојатно нема да се одржи пред 2024 година.

„Тоа требаше да го направиме на 23 декември. Се сомневам дека тоа ќе се случи сега. Тајсон не може да оди во тренинг камп по ваква борба. Тоа е за осум недели. Му треба барем толку долго за да закрепне, телото да се врати во форма. Да го оставиме да заздрави. Потоа може да оди во камп. Ќе биде почетокот на следната година“, изјави Ворен, а пренесува Би-би-си.

Усик натпреварот го следеше во живо во Ријад.

„Имаме договор кој вели дека борбата ќе се одржи на 23 декември. Нека Фјури прво ја предаде титулата, а потоа може да одмори“, изјави Усик за „Boxing King Media“.

Усик и Фјури досега немаат изгубено професионална борба. Преговорите траеја поголемиот дел од годината и завршија во септември.