петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Кале Рованпера ја одбрани титулата

Кале Рованпера ја одбрани титулата

Финецот Кале Рованпера од тимот на Тојота ја одбрани шампионската титула на светскиот шампионат во Средноевропско рели откако ја заврши трката на второто место.

Прв низ целта мина Белгиецот Тиери Невил со своето „хјундаи“, но сè мина во знакот на новиот шампион.

Рованпера досега има забележано 11 триумфи во категоријата ВРЦ, од кои три сезонава, со само едно откажување на домашен терен, во Финска, кога излета од патеката.