недела, 17. декември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Пливачката Јаневска постави државен рекорд на 50 метри делфин

Пливачката Јаневска постави државен рекорд на 50 метри делфин

Македонската пливачка Ана Јаневска учествуваше на отвореното првенство во Нетанија, Израел каде имаше успешен настап. Освои златен медал во дисциплината 50 метри делфин и постави нов државен рекорд со време 28,94.

Ова време е доволно Јаневска да ја оствари нормата за настап на Младинската олимпијада во Буенос Аирес.

Исто така, Јаневска освои второ место во дисциплината 50 метри слободно и трето место во дисциплината 100 метри делфин.