петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Професионалниот тенис враќа во Палермо

Професионалниот тенис враќа во Палермо

Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија. Сите машки и женски турнири беа прекинати кон средината на март кога изби пандемијата COVID-19, но Професионалната тениска асоцијација и Женската тениска асоцијација имаат за цел да продолжат со турнирите во август.

Неколку од водечките тенисери се повлекоа од Палермо поради загриженост за ширењето на коронавирусот во Италија, како и потребата од карантин за некои од тие што пристигнаа, што доведе до откажување на светската тенисерка број 2 од Романија, Симона Халеп. Прва во главната ждрепка ќе биде Хрватката Петра Мартиќ, број 15 во светот, а Маркета Вондрушова (Чешка) и Марија Сакари (Грција) се другите две учеснички од првите 20 на ранг-листата.

Главната шема започнува во понеделник, а денес започнуваат квалификациите, во кои прва носителка е Русинката Варвара Грачева, 101-ва во светот.

Турнирот ќе се одржи во согласност со мерките против епидемија, откако играчите ќе ги земаат сами своите пешкири, фрлачите на топки и судиите на линија ќе бидат во ограничен број, но сепак на трибините ќе биде дозволен одреден број на гледачи. Наградниот фонд исто така е намален на 202.000 американски долари како резултат на финансиските последици од кризата, при што директорот на турнирот Оливие Палма откри дека турнирот ќе претрпи финансиска загуба, но „негова одговорност е да докаже дека професионалниот тенис може да се врати безбедно“. (МИА)