петок, 29. март 2024. Вести денес: 0
home Останати спортови

Радокану нема да настапи на АО?

Радокану нема да настапи на АО?

Австралија Опен годинава ќе биде оддржан во периодот од 16. до 29. јануари. Според последните информации британската тенисерка, со романско потекло, Ема Радукану, побара медицински тајм аут на нејзиниот последен меч (WTA турнир), во третиот сет, а потоа, по само два поена, беше јасно дека не може да го продолжи натпреварот против Викторија Кузмова од Словачка.

Британските медиуми тврдат дека по дополнителните прегледи, ќе биде познато дали Радукану ќе успее да се опорави до почетокот на Мелбурн, но засега ситуацијата останува неизвесна, со најава дека може да отсуствува од АО.

За организаторот би било голема штета ако ја загубат Радукану за овогодинешното издание