недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Спортскиот свет во шок: Поранешната олимписка и светска шампионка пронајдена мртва

Спортскиот свет во шок: Поранешната олимписка и светска шампионка пронајдена мртва

Нордиската скијачка Вибеке Скофтеруд (39) е пронајдена мртва на островот Сент Хелена на југот од Норвешка.

Исчезнувањето на Вибеке Скофтеруд е пријавени ноќта меѓу саботата и неделата, а во текот на денот е пронајдено нејзиното безживотно тело.

Првичните информации говорат дека настрадала при возење џет ски.

Вибеке Скофтеруд во 2010 година на Олимписките игри во Вакнувер беше членка на златната штафета 4х5 километри, а во истата дисциплина е двократна светска шампионка.