петок, 24. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Данска ја демолира Унгарија за пласман во полуфиналето

Данска ја демолира Унгарија за пласман во полуфиналето

Непобеднивоста на данската ракометна репрезентација на Светските првенства достигна 26 натпревари. Во четвртфинале на два нерамноправни противници, Данска ја декласира Унгарија аво Стокхолм со 40-23 (21-12) и пак ќе се бори за медал на планетарен собир.

Во данскиот табор се издвоија Гидсел со девет и Питлик со осум гола, а кај Унгарија на Чема Родригез добар натпревар одиграа Брдо и Лекаи со по шест погодоци. Противник на Данска во поуфиналето в петок во Стокхолм ќе биде репрезентацијата на Шпанија.