вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Данска со најдобриот тим ќе атакува на висок пласман на СП

Данска со најдобриот тим ќе атакува на висок пласман на СП
Elisabeth OMOREGIE, Anne Mette HANSEN, Nina ZULIČ, Kathrine Brothmann HEINDAHL and Nina ŽABJEK, Denmark vs Slovenia, EHF 2022 Women's Euro - Slovenia, North Macedonia, Montenegro, Celje, Slovenia, 04.11,2022, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Данска, Јеспер Јенсен, го одреди конечниот список на ракометарки за настап на Светското првенство 2023.

Јенсен на финалниот список стави 18 ракометарки, шест од нив се интернационалки, додека останатите 12 доаѓаат од данскиот шампионат, односно од Есбјерг, Оденсе и Икаст.

Данската селекција на 20 ноември ќе ја одработи последната фаза од подготовките пред настапот на Мундијалот, кој ќе се одржи во периодот од 29 ноември до 17 декември.

Избраничките на Јенсен на 25 и 26 ноември ќе тестираат против репрезентацијата на Бразил, која исто така е учесник на Светското првенство.