вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Валеро Ривера ја напушта клупата на Катар

Валеро Ривера ја напушта клупата на Катар

По неуспехот да обезбеди место на Олимписките игри со селекцијата на Катар, Валеро Ривера, ќе ја напушти клупата на оваа селекција.

Неговиот договор со катарската федерација е актуелен до следното лето, но многу веројатно ќе биде раскинат порано од предвиденото.

Шпанскиот стратег кој е најзаслужен за подемот на ракометот во Катар, не успеа да обезбеди ниту финале на квалификацискиот турнир за ОИ кој се играше во Доха.

Ривера од 2013 е на клупата на Катар, за кој настапуваа многу ѕвезди и најдобриот резултат го имаше на СП 2015 на домашен терен.