четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Михал Јурецки стана спортски директор на европскиот вицепрвак

Михал Јурецки стана спортски директор на европскиот вицепрвак

Легендарниот полски репрезентативец Михал Јурецки, кој во средината на месец октомври објави дека ја завршува спортската кариера, останува во ракометот, но во сосема поинаква улога.

Екс репрезентативецот на Полска е новиот спортски директор на европскиот вицепрвак Келце, клуб во кој Јурецки го помина најголемиот дел од својата кариера.

Јурецки е дел од историјата на полскиот машки ракомет, како еден од најдобрите ракометари. Тој дебитираше во 2005 година за националниот тим, каде беше меѓу лидерите.

Со Полска освои сребро на СП во 2007 година и две бронзи на СП 2009 и СП 2015 година, а играше и во полуфинале на ОИ во 2016 година.